Our team

Many of our employees were promoted to junior or senior managerial positions after more than 20 years of working in the financial, administration or IT sector. Thus, our team has based their support for customers on experience and best practices.

Our customers are currently offered services in the area of trading, production and services. We appreciate the trust of all our customers and it is important for us to have caring and competent approach. Continuous learning of our employees is therefore part of our company’s DNA. This way, we can help our customer continuously improve and grow.

Who is in our core team?

Ivana Čarnogurská

Financial and process manager, company executive

Ever since her student years, this co-founder of Manitek has always been interested in economics. She graduated from the Prague University of Economics and Business where she specialised in finance and accounting. Throughout her 20 years of working in the area of accounting, taxes, financial management, controlling, the implementation of IT systems for financial departments and process mapping she has gained several useful skills. These include managerial skills, analytical thinking, attention to details, IT skills and, what is of no surprise, she loves when not only figures are in order.

Contact: +421 948 071 802, ivana.carnogurska@manitek.eu

Martin Čarnogurský

IT and internal administration, company executive

This co-founder of the company graduated from the Technical University in Vienna where he specialised in informatics. He has been dealing with internal administration, IT management, administration of company IT systems (IFS, Microsoft 365, M-Files and the like), SQL queries and reporting in Microsoft Power BI and MS Excel for over 15 years. In Manitek, he is responsible for the smooth running of technologies as well as for their users’ satisfaction. His strengths include detailed work, individual approach to people, empathy and constant effort to establish good relationships within teams. He is able to patiently guide IT users from the point where they currently are at considering their knowledge.

Contact: +421 905 730 347, martin.carnogursky@manitek.eu

Beáta Novosedlíková

Accountant
Absolventka Fakulty manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave naberá skúsenosti v oblasti účtovníctva a daní už viac ako 5 rokov. Jej mimoriadne dôležitou vlastnosťou je vysoká úroveň porozumenia a vždy prítomná ochota nájsť rýchle a kvalifikované odpovede na odborné otázky. Tieto predpoklady dopĺňa odolnosť voči stresu a zmysel pre efektívne a účinne odvedenú prácu.

Kontakt: beata.novosedlikova@manitek.eu

Martina Farská

Účtovníčka
Od štúdií na Masarykovej univerzite v Brne sa Martina už 16 rokov pohybuje v oblasti účtovníctva, daní, finančného riadenia, riadenia nákupu, interného práva a ľudských zdrojov. Známa je pre detailnú prácu s číslami. Pohľad na účtovníctvo, dane a ekonomiku je jej veľmi dobre známy z oboch strán, ako z pohľadu interného účtovníka, finančného manažéra a ekonóma, tak aj z pohľadu externého poradcu.Tieto bohaté skúsenosti jej pomáhajú v pochopení potrieb zákazníka. Preferuje automatizáciu na zefektívnenie práce a neúnavne hľadá, kým nenájde podstatu problému, čím nás posúva vpred.

Kontakt: martina.farska@manitek.eu

Zuzana Veselovská

IT a back office support
Zuzana je kostrou nášho back office a IT prevádzky. Je odborníčkou v oblasti správy Microsoft 365, Power BI a dokumentov v M-Files, no predovšetkým hlavná podpora pri používaní ERP systému IFS. Záujem o oblasť informatiky ju sprevádza už od štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Podpore užívateľov v IT oblasti, implementácii a správe IT softvéru a asistencii v oblasti back office sa venuje už viac ako 7 rokov. Všetky úlohy zvláda vyriešiť rýchlo, presne a efektívne, vďaka svojej schopnosti myslieť vždy o krok vpred.

Kontakt: zuzana.veselovska@manitek.eu